ویدئو مارکتینگ چیست؟

ما قرار است در این مقاله به شما بگوییم ویدیو مارکتینگ چیست، چه کمکی به شما می‌کند و چرا باید از آن استفاده کرد.

ویدئو مارکتینگ چیست؟

ویدئو مارکتینگ چیست؟

همان طور که از نام بازاریابی ویدئویی پیدا است، از ویدیو به‌عنوان ابزاری برای بازاریابی و تبلیغات استفاده می‌شود. به عبارتی، ویدیو مارکتینگ به معنای تهیه ویدیو (تعیین بودجه، نوشتن فیلم‌نامه، تصویربرداری و تدوین)، تبلیغ آن (انتشار در کانال‌های مختلف از جمله شبکه‌های اجتماعی، یوتیوب و آپارات) و در آخر، تجزیه‌وتحلیل عملکرد ویدیو (بررسی معیارهای تعداد کل بازدیدها، نرخ کلیک و نرخ تبدیل) است.

شما می‌توانید با افزودن محتوای ویدیویی به استراتژی بازاریابی خود، شاهد افزایش تعداد مشتریان راغب (لید) و درآمدتان باشید. به‌عنوان مثال، می‌توانید ویدیوهای کوتاهی دربارهٔ کسب‌وکار خود منتشر کنید یا به‌سراغِ ساختن مستندهای طولانی دربارهٔ موضوع‌های داغ روز بروید؛ همه چیز به هدف و جیب شما گره خورده است.

بازاریابی ویدیویی به یکی از قطعه‌های مهم استراتژی بازاریابی کسب‌وکارها تبدیل شده است؛ بنابراین عدم توجه به آن می‌تواند دردسرساز شود و به شکست کسب‌وکارتان منجر شود. با این حال، چه چیزی باعث شده است که نقش و تاثیر ویدئو مارکتینگ به این اندازه پُررنگ شود؟ به این سوال در بخش بعدی پاسخ می‌دهیم.

دلیل اهمیت ویدئو مارکتینگ

از گذشته تا امروز، ویدیو در دنیای بازاریابی و تبلیغات حضور داشته است؛ ولی محبوبیت آن به حدی زیاد شده است که در سال‌های اخیر، به یکی از شاخه‌های اصلی بازاریابی تبدیل شده است و استراتژی کاملی برای آن در نظر گرفته می‌شود.

بر اساس گزارشی از HubSpot، بیش از ۵۰ درصد از کاربران به ویدیوهای برندها بیش از هر نوع محتوای دیگری علاقه دارند. از طرفی، آوردن کلمهٔ «ویدیو» در عنوان ایمیل، نرخ بازشدن آن را تا ۱۹ درصد افزایش می‌دهد. علاوه بر این، ۹۰ درصد از مشتریان اذعان داشته‌اند که ویدیو نقش زیادی در تصمیم‌گیری‌های آن‌ها برای خرید محصول دارد.

با این تفاصیل، می‌توان گفت که دلیل اهمیت ویدیو مارکتینگ، افزایش تقاضا برای این نوع محتوا است. تقاضای بالا برای محتواهای ویدیویی به معنای افزایش نرخ تبدیل و به‌تبع آن بازگشت هزینه‌ها است؛ زیرا شما چیزی را ارائه می‌دهید که مخاطبتان به آن علاقه دارد و از آن استقبال می‌کند.

ديجيتال ماركتينگ و بهبود سئو

مزایای ویدئو مارکتینگ تنها به جلب توجه و اعتماد مخاطبانِ هدف ختم نمی‌شود. بازاریابی ویدئویی یار و یاور فعالیت‌های شما در زمینهٔ سئو است. ویدیوها به‌طور مستقیم نقشی در رتبه‌بندی ندارند؛ ولی باعث می شوند که یک بازدیدکننده زمان بیشتری در وب‌سایت شما بماند که این مسئله یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در رتبه‌بندی صفحه نتایج جست‌وجو است. به گفتهٔ Moovly، وب‌سایت‌هایی که ویدیوهای خوبی در صفحه‌های وب‌سایت خود دارند، ۵۳ برابر بیشتر از سایر وب‌سایت‌ها در صفحهٔ اول ظاهر می‌شوند.

از طرفی، تعداد بک‌لینک از دیگر عوامل مهم در سئو به حساب می‌آید. محتواهای ویدیویی مانند یک آهن‌ربا عمل می‌کنند و لینک‌های زیادی را به خود جذب می‌کنند. شما نه‌تنها می‌توانید لینک‌های مختلفی از صفحه محصول یا بلاگ را در کپشن ویدیوهای خود بگنجانید، بلکه این شانس را خواهید داشت که نظر دیگر سایت‌ها و کاربران را به خود جلب کنید. افزایش بک‌لینک‌ها و بهبود رتبه به معنای افزایش ترافیک وب‌سایت است؛ زیرا مردم محتوای ویدیویی را به محتوای متنی ترجیح می‌دهند و به احتمال زیاد، وب‌سایتی را انتخاب می‌کنند که از ویدیو بهره برده است. یافته‌های یک مطالعه حاکی از آن است که ترافیک ارگانیک در صورت وجود یک ویدیو تا ۱۵۷ درصد افزایش پیدا می‌کند.